Avrupa’nın zirvesinde yine Türk takımları: Vakıfbank

Geçen yazımda Anadolu Efes’in arka arkaya kazandığı 2. Euroleague şampiyonluğuyla Türk sporunda eşsiz bir başarıya imza attığını kaleme almıştım. Bu yazımda ise Efes’in erkek basketbolunda Avrupa kupalarını domine etmesinin ötesine geçebilen tek takım olan Vakıfbank’ı yazacağım.

Kadın voleybolunda Avrupa ve Dünya Şampiyonu Vakıfbank bu sene yine mücadele verdiği tüm turnuvaları kazanıp üstünlüğünü perçinledi. Avrupa’nın en iyi takımlarının rekabet ettiği CEV Şampiyonlar Ligi’ni 5. kez kazanıp kupayı en fazla kazanan takım unvanının da sahibi oldu.

Kadın voleybolu, seyretmekten en çok keyif aldığım spor dallarından biridir. Hem harika bir spor dalıdır hem de diğer sporların aksine temas olmamasına rağmen kıyasıya bir mücadele içerir. Estetiktir. O paslar, varyasyonlar, smaçlar. Sayı kazanıldığında oluşan coşku. İyi bir voleybol mücadelesi çok keyfi verir. Hele tuttuğum takım kazanırsa iyiden iyiye keyiflenirim. Oynaması da çok zevklidir. Her yerde oynanabilecek bir spor dalıdır. Plaj voleybolü gibi farklı varyasyonları dâhil, bir çok farklı zeminde ağ gererek oynanabilir.

Türkiye’de voleybol sporu üçüncü en popüler spor dalıdır. Açık ara önde olan futbolu basketbol ve voleybol müsabakaları takip eder. Şahsen futbolun popülerliğine basketbol ve voleybolun son dönemde yaklaşıyor olması hoşuma gidiyor. Çok daha dinamik olan basketbol ve voleybol bence tüm dünyada daha iyisini hak ediyor. Düşünsenize, futbolda 0-0 veya 1-0 gibi skorlar elde edilen pek çok karşılaşma yaşanabiliyor, hele bir de maç temposuz oynanınca iyiden iyiye sıkılabiliyorsunuz. Hâlbuki en kısır geçen basketbol müsabakasında bile iki taraflı en az 50-60’lı skorları görebiliyorsunuz. Voleybolda ise maç ister 3 sette ister 5 sette bitsin, maçlardaki tempo belli bir düzeyin altına düşmüyor.

Voleybolun spor olarak zevkli tarafı bir yana, bir de kadınların göze estetik gelen teknikleri ve kazanma hırsları kadın voleybolunu ekstradan izlenmesi keyifli kılıyor.

Dünyada 1 numara!

Ne kadar şanslıyız ki, kadın voleybolunun dünyadaki 1 numaralı ülkesi Türkiye olmuştur. Bunu nereden mi biliyoruz? Avrupa Voleybol Konfederasyonu (CEV), 2021-2022 voleybol sezonu için Avrupa Kupaları’na katılacak ülke takımlarının sayısını ve puanlarını bu sene başında açıkladı.

Elde ettiği başarılarla Türk sporunun Avrupa arenasındaki en başarılı branşı olan voleybolda Türkiye, CEV Şampiyonlar Ligi arenasında kadınlarda 429,67 puanla ilk sırada yer aldı. Bu arada erkekler de kadınlar kadar başarılı değiller ama aldıkları sonuçlar itibariyle hiç fena değil, 229 puanla 5’inci sırada yer alıyorlar (bkz: https://tvf.org.tr/avrupa-kupalari/cev-2021-2022-avrupa-kupalari-ulke-puani-siralamasini-acikladi/).

Türkiye, CEV Kupası ve CEV Challenge Kupası klasmanında ise erkeklerde 308 puanla birinci, kadınlarda Fransa’nın ardından az bir puan farkıyla 231 puan alarak ikinci oldu.

Buna göre Türkiye, kadınlarda gelecek sezon CEV Şampiyonlar Ligi’ne 3, CEV Kupası ve CEV Challenge Kupasına birer takım gönderecek. Erkeklerde ise Türkiye’den CEV Şampiyonlar Ligi ve CEV Kupasına ikişer, CEV Challenge Kupasına bir takım katılacak.

Zirvedekiler arayı açıyor

Bilmeyenler için hemen belirtelim. Ülkenin en iyi takımlarının oynadığı turnuva CEV Şampiyonlar Ligi, en iyi ikinci kategorideki takımlarının oynadığı turnuva CEV Kupası, en iyi üçüncü kategorideki takımlarının oynadığı turnuva da CEV Challenge Kupasıdır. Bu sıralamaya dayanarak da Türkiye’nin en iyi takımlarının Avrupa’nın en iyi takımları arasında olduklarını ancak ligimizde onlarla mücadele eden diğer takımların kendi kategorilerindeki takımlara göre nispeten biraz daha başarısız olduğu gözlemini yapabiliriz.

Senelerdir dünya konjonktüründe Vakıfbank ve Eczacıbaşı gibi ekol takımların mücadele ederek çok başarılı sonuçlar elde ediyor olmaları göğsümüzü kabartıyor. Bu takımlara zaman zaman Fenerbahçe’nin de eşlik ettiğini söyleyebiliriz.

Şimdi Avrupa ve Dünya Şampiyonu aynı zamanda ligimizin en iyi takımı Vakıfbank’ı tanıyalım. Vikipedi kaynaklı bilgileri paylaşıyorum: VakıfBank SK, 1986'da kurulan ve İstanbul'un Anadolu Yakası’nda faaliyetlerini sürdüren profesyonel kadın voleybol takımıdır.

Guinness rekorlarına doymayan takım

2013 yılında toplam beş kupa (Türkiye Kadınlar Voleybol 1. Ligi, Türkiye Kupası, Süper Kupa, CEV Kadınlar Şampiyonlar Ligi ve FIVB Kadınlar Dünya Kulüpler Şampiyonası) kazanan Vakıfbank SK, 23 Ocak 2014 itibarıyla, ulusal ve uluslararası seviyede oynadığı üst üste 73 resmî maçı kazanarak kırılması zor bir rekorun sahibi olmuş ve Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeyi başarmıştır.

2018 yılında da FIVB Kadınlar Dünya Kulüpler Şampiyonası'nda en çok kupa kazanan (3 kez) takım olarak ikinci kez Guinness Rekorlar Kitabı'na girmiştir.

VakıfBank, kazandığı 4 FIVB Kadınlar Dünya Kulüpler Şampiyonası, 5 CEV Şampiyonlar Ligi, 1 CEV Challenge Cup ve 1 CEV Top Teams Kupası'yla Türkiye'nin uluslararası alanda en çok kupa kazanan takımı konumunda yer alıyor. Kazandığı kupaları saymakta zorlanıyoruz (Vikipedi):

Uluslararası[değiştir | kaynağı değiştir]

● Gloria Cup Kupası

İlginizi Çekebilir
Yorumlar ( 0 )
Bu yazı hakkında ilk yorumu siz yapın...
Yorumlarınız için